BBA Management Courses

Linear Function Applications MCQ App Download | Business Mathematics PDF e-Book

Business Mathematics MCQs: Chapter 4

Linear Function Applications Multiple Choice Questions (MCQ) PDF Download - 14

Download eBook:

Business Mathematics eBook (Google eBook) Business Mathematics iBook (Apple iBook) Business Mathematics eBook (Kobo eBook)

Apps:

Download Linear Function Applications App (Play Store) Download Linear Function Applications App (App Store)

The Linear Function Applications Multiple Choice Questions (MCQ Quiz) with Answers PDF (Linear Function Applications MCQ PDF e-Book) download Ch. 4-14 to learn Business Mathematics Course. Solve Linear Functions in Maths Multiple Choice Questions (MCQs), Linear Function Applications quiz with answers PDF to learn distance learning courses. The Linear Function Applications MCQ App Download: Free Business Mathematics App to learn graphing linear functions, break even analysis calculations career test for business administration bachelor degree online.

The MCQs: The purchase cost is $25,000 USD, the salvage value is $5000 USD and the useful life is 5 years then the depreciation of asset is "Linear Function Applications" App (Android, iOS) with answers: 5 years, 2 months, 6 years, and 7 years to learn distance learning courses. Practice Simplex Computer Solutions Quiz Questions, download Apple Book (Free Sample) for best online business management degree.

SAT Test for SAT Prep

Linear Function Applications MCQs with Answers PDF Download: Quiz 14

MCQ: 66

The purchase cost is $25,000 USD, the salvage value is $5000 USD and the useful life is 5 years then the depreciation of asset is

  1. 2 months
  2. 5 years
  3. 6 years
  4. 7 years
MCQ: 67

In the graph of function demanded quantity = ƒ(price per unit), the variable which is to be plotted on the x-intercept is

  1. profit per unit
  2. price per unit
  3. demand per unit
  4. cost per unit
MCQ: 68

The total revenue is calculated by

  1. (price)(quantity sold)
  2. price⁄quantity sold
  3. price+quantity sold
  4. price-quantity sold
MCQ: 69

The raw material cost is $6.5 USD, labor cost $30.0 USD, units sold 2000 and total fixed cost is $30,000 USD then total cost is

  1. $103,000
  2. $203,000
  3. $303,000
  4. $403,000
MCQ: 70

The fixed cost is $100,000 USD, the price per unit is $50 USD and the variable cost per unit is $40 USD then the output level break-even point is

  1. 3000 units
  2. 10000 units
  3. 5000 units
  4. 4000 units

Linear Function Applications Study App: Free Download iOS & Android

The App: Linear Function Applications MCQ App to study Linear Function Applications Notes, Business Mathematics MCQs App, and Marketing Management MCQ App. The "Linear Function Applications" App to Free Download Business Mathematics MCQs Apps (Android & iOS) to learn distance learning courses. Download App Store & Play Store study Apps with all functionalities for best online business management degree.

Linear Function Applications MCQs App (Android & iOS)

Linear Function Applications MCQs App

Linear Function Applications MCQs App (iOS & Android)

Business Mathematics MCQs App

Marketing Management MCQ App (iOS & Android)

Marketing Management MCQ App

Cost Accounting MCQ App (Android & iOS)

Cost Accounting MCQ App