Online Business Courses (BBA)

Cost Accounting Quizzes

Cost Accounting Quiz - Complete

Weighted Average Method MCQ Questions PDF Download - 23

Study Weighted Average Method Multiple Choice Questions and Answers (MCQs), weighted average method quiz answers PDF, test 23 to download Cost Accounting book. Process Costing MCQ trivia questions, weighted average method Multiple Choice Questions (MCQ Quiz) for online college degrees. Weighted Average Method Book PDF: inventory costing: manufacturing companies, concept of relevance, price and efficiency variance, activity based costing systems, weighted average method test prep for business administration and management colleges.

"If the beginning work in process equivalent units are 2500 units, work done in current period equivalent units are 3800 units and ending work in process equivalent units are 5000, then complete equivalent units in current period are" Quiz PDF: weighted average method App APK with 1500 units, 1800 units, 1300 units, and 1500 units choices for online colleges for business administration. Learn process costing questions and answers to improve problem solving skills for online bachelor's degree in administration.

Weighted Average Method MCQ Questions

MCQ: If the beginning work in process equivalent units are 2500 units, work done in current period equivalent units are 3800 units and ending work in process equivalent units are 5000, then complete equivalent units in current period are

1800 units
1500 units
1300 units
1500 units

MCQ: In an activity based cost system; an activity/unit of work or task with differentiated purposes will be classified as

different task
purpose cost
an activity
an allocation cost

MCQ: If the budgeted input price is $50, the price variance is $30 then an actual price will be

$100
$20
$80
$60

MCQ: The kind of costs that has been occurred in past are also known as

unrecorded costs
recorded costs
sunk costs
bunked costs

MCQ: If the contribution margin per unit is $5000, the selling price is $1500 and the variable manufacturing cost per unit is $1200, then per unit cost of marketing will be

$4,200
$2,300
$7,700
$6,700