BBA MBA Degrees Online Courses

Cost Accounting Quizzes

Cost Accounting MCQs - Complete

Inventory Costing: Manufacturing Companies Quiz Questions PDF p. 109

Practice Inventory Costing Manufacturing Companies quiz questions and answers, inventory costing manufacturing companies MCQs with answers PDF 109 to solve Cost Accounting mock tests for online college programs. Solve Capacity Analysis and Inventory Costing MCQ questions bank, inventory costing manufacturing companies Multiple Choice Questions (MCQ) for online college degrees. "Inventory costing: manufacturing companies Quiz" PDF book: irrelevant joint costs: decision making, residual income, inventory costing: manufacturing companies test prep for online bachelor's degree in business management.

"The costing method, in which the variable manufacturing costs are treated as inventoriable cost is called", inventory costing manufacturing companies Multiple Choice Questions (MCQ) with choices absorption costing, manufacturing costing, variable costing, and labor costing for online master's degree in business management. Practice capacity analysis and inventory costing questions and answers to improve problem solving skills for online BBA degree.

Quiz on Inventory Costing: Manufacturing Companies

1.

The costing method, in which the variable manufacturing costs are treated as inventoriable cost is called

manufacturing costing
absorption costing
variable costing
labor costing

2.

If the required rate of return is 13%, operating income is $375000 and the total investment is $2650000, then the residual income would be

$30,500
$20,500
$25,500
$32,500

3.

An expected future revenue, which diverges in unconventional course of action is classified as

partial revenue
total revenue
relevant revenues
irrelevant revenues

4.

If the budgeted revenue is $50000 and the breakeven revenue is $35000, then the margin of safety would be

$12,000
$14,000
$15,000
$16,000

5.

If the selling price is $5000, variable manufacturing cost per unit is $1500 and variable marketing cost per unit is $500, then contribution margin per unit will be

$7,000
$3,000
$4,000
$5,000
Download Free Apps: